ÇEVRE VE SAĞLIK TEKNOLOJİLERİNDE İHTİSASLAŞMA SÜRECİ İLE İLGİLİ KAYNAŞLI MYO’DA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

19 Eki

  • Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu
  • Tüm Duyurular

 

ÇEVRE VE SAĞLIK TEKNOLOJİLERİNDE İHTİSASLAŞMA SÜRECİ İLE İLGİLİ KAYNAŞLI MYO’DA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

 

Yüksekokulumuzda, üniversitemizin Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma sürecinde hem üniversitede hem de projenin bir parçasının devam ettiği Kaynaşlı MYO’nda gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili 16.10.2018 tarihinde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, bölgesel kalkınmayı ve hem bölgenin hem de üniversitenin güçlü yönlerini kullanmayı hedefleyen ihtisaslaşma projesinde;

  • Ulusal otoritelerle planlama ve koordinasyon faaliyetleri
  • Düzce Üniversitesi bünyesinde planlama ve koordinasyon faaliyetleri
  • Düzce Üniversitesi birimlerine yönelik tanıtım ve farkındalık oluşturma faaliyetleri
  • İhtisaslaşma alanlarının belirlenmesine yönelik faaliyetler
  • Belirlenen ihtisas alanlarına ilişkin güdümlü projelerin oluşturulmasına yönelik faaliyetler
  • Oluşturulan projelerin fonlanması ve yürütülmesine ilişkin  faaliyetlerin üniversitemizde Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü kapsamında aktif olarak devam ettirildiği belirtilmiştir.

Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü kapsamında Kaynaşlı MYO’nda proje çalışmalarının bir kısmı devam ettirilmektedir.

Toplantıda, Düzce’de doğal olarak yetişen pek çok bitki kaynakları sayesinde istenilen hedef ürünlere ulaşıldığı, doğal olarak temin edilen ve özel olarak yetiştirilen; katır tırnağı, papatya, ısırgan otu, karahindiba, nane, sarı kantaron, rezene, lavanta ve daha pek çok bitki kullanılarak bitki çayı ve bitkisel yağların üretildiği belirtilmiştir. Ayrıca bitkisel yağlar ayrıldıktan sonra geliştirilen formülasyon eşliğinde %100 doğal içeriklerden oluşan bitkisel kremlerin üretildiği, üretilen bitkisel kremlerin ise akredite laboratuvarlarda dermotolojik testler, mikrobiyolojik testler, stabilite testleri ve koruyucu etkinlik testlerinin yaptırıldığı, diğer taraftan üretilen bitkisel çay ve aromatik yağların da akredite olan Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT)’te Türk Gıda Kodeksi’ne uygun testlerin yapıldığı yine toplantıda belirtilmiştir.

Hem üniversitemizde hem de yüksekokulumuzda Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü kapsamında gelecekte yapılması düşünülen çalışmalarla ilgili de gerekli bilgilerin sunulması ile toplantı sonlandırılmıştır.